×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Куманово скоро 12 илјади невработени

  23.01.2023 13:24 | Сузана Николиќ

  Во Центарот за вработување во Куманово регистрирани се 11.924 невработени лица.  Од нив 6305 се жени и 5.619 мажи. 

  Во Куманово скоро 12 илјади невработени

  Најмногу невработени, вкупно 6906 се без образование и со основно образование, од нив 3830 се жени и 3076 се мажи, потоа со завршено средно 3174, од кои 1557 се жени и 1617 мажи, со високо образование 674, магистри 31 и докрот на науки 1. 

  Најмногу невработени жени има на возраст од 50 до 59 години и нивниот број изнесува 1946, од 50 до 54 години се 1745, 1290 со над 60 години и 1124 од 20 до 24 години. 

  Според националната структура први на листата на невработени се 6846 Албанци, 3821 Македонец, 869 Роми, 337 Срби, 18 Турци и др.  

  Во Центарот за вработување во Куманово се евидентираат невработени лица од Куманово, Липково и Старо Нагоричане.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk