×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во селата на диво градат куќи

  20.08.2012 07:42 | KumanovoNews

   Жители на кумановските села куќите и помошните објекти ги градат без да извадат одобрение за градба.

  Во селата на диво градат куќи

  На ваков начин ризикуваат да претрпат голема штета со тоа што дивоградбата ќе им биде урната. Оваа појава е присутна во повеќето села. Досега педесетина луѓе го прекршиле законот и ќе сносат последици.

  Поднесуваме кривични, прекшочни пријави. Казните се огромни, па може да се изрече и казна затвор. Ако почнале, а градбата е на почеток во фаза на ископ, инспекторите ги советуваат и упатуваат луѓето да извадат дозвола. Ако е градбата готова, се изготвува решение за уривање. Не се работи за неинформираност, но едноставно луѓето сметаат дека нив дозвола не им треба, дека земјиштето е нивно и можат да прават на него што сакаат - рече Вера Лазаревска, раководител на сектор за инспекциски надзор во општина Куманово.

  На сопствениците на бесправно изградените објекти им се дава рок до кога треба да ја урнат градбата. Ако тие не ја завршат оваа обврска, дивоградбата ја урива општината.