Во туристички автобус откриени 19 патници со фалсификувани ПЦР-тестови

09.10.2021 21:35 | Сузана Николиќ

Полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола на автобус на туристичка агенција, кој патува на релација од Македонија кон Германија, при што од вкупно 50 патници кои се превезувале, кај 19 од нив се откриени фалсификувани ПЦР-тестови. 

Во туристички автобус откриени 19 патници со фалсификувани ПЦР-тестови

По извршени проверки на тестовите било констатирано дека станува збор за фалсификувани тестови, кои биле набавени од едно лице од Струмица, по цена од 1.000 денари по тест. 

По комплетно  расчистување и документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави.

 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk