×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Заврши реконструкцијата на училиштето во Умин Дол

  01.07.2022 09:42 | Сузана Николиќ

  Заврши реконструкцијата на ООУ „Карпош” во с.Умин Дол – Куманово, која траеше 4 месеци.

  Заврши реконструкцијата на училиштето во Умин Дол

  Реконструирани се покривот, подовите и тоалетите, заменети се прозорците и вратите, а инсталиран е и нов систем за парно греење на пелети. 

  Објектот доби енергетски ефикасна фасада и нова водоводна и електрична инсталација, пристапни рампи за учениците со попреченост и нов инвентар, клупи, столчиња, табли.  

  Реконструкцијата се реализира во рамки на проектот „Реконструкција на училишни објекти на основни и средни училишта“, со поддршка на Министерството за образование и Општина Куманово.

  Во присуство на претставници од Министерство за образование и наука (МОН), раководителот на сектор за образование при Општина Куманово Александар Јовановиќ и претставниците на училиштето, пред два дена се изврши официјално примопредавање на реновираниот објект.

  Основното училиште „Карпош“ е деветгодишно и во него учат стотина ученици од прво до деветто одделение.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk