05. 02. 2020 20:24

Домашен рецепт за здрава и сјајна коса

Домашен рецепт за здрава и сјајна коса

Доколку вашата коса нема сјај и покрај тоа што постојано купувате најразлични шампони за враќање на сјајот, тоаш обидете се со домашна нега на косата, односно правење на шампон во домашни услови.

Рецептот здрава, сјајна и бујна коса можете да го направите доколку измешата жолчки од јајце, една белка, една лажица мед и сок од еден лимон.

Сепак, доколку имате премногу сува коса на оваа маса треба да се додаде и тел милилитра масло од пченични никулци.

Пред да го нанесете шампонот, добро измијте ја косата, па дури тогаш нанесете го шампонот, оставете го да стои на вашата коса пет минути, а потоа измијте ја саката.

Додека пак на сува и порозна коса може да нанесете две лажици бадемово масло што ќе го втриете во косата и ќе оставите да дејствува два часа под фолија и пешкир. Потоа косата добро измијте ја, инаку за ваква коса се препорачува редовно миење со шампони кои содржат протеини, витамини и хранливи масла.

Ваквиот третман го враќа сјајот и мекоста на измачената порозна коса.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk