Како полесно да ги поднесете топлите денови

18.08.2020 14:38 | KumanovoNews

 Во текот на летните денови, кога доаѓа до повисоки температури честопати чувствуваме поголема истоштеност токму поради повисоките температури, кои можат врз нашето тело да се манифестираат на повеќе начини.

Како полесно да ги поднесете топлите денови

Неколку препораки за топлите денови:

1. За подобра циркулација во топлите денови се препорачува да наполните сад со ладна вода и да ги ставите рацете 5 минути во водата, а потоа да ги извадите и да почекате да се исушат самите. Истото може да го направите и со стапалата. А исто така доколку поради топлината дојде до отекување на рацете се препорачува да ги држите неколку минути под млаз на ладна вода.

2. По миењето на косата, пуштете малку поладен млаз на водата врз главата и масирајте ја кожата на главата.

3. Честото туширање и употребата на дезодорасните честопати придонесуваат за помало потење.

4. Практикувајте маска за лице за освежување по поминувањето на топлиот ден.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk