×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Каков Претседател ни треба?

  Бране Петрушевски

  Како што се приближуваме до претстојните претседателски избори, така прашањето што повеќето граѓани си го поставуваат е: Каков Претседател сакаме? Овој период претставува идеална шанса за размислување и групна дискусија токму околу особините и атрибутите што ги сакаме кај лидерот на нашата држава. Еве го мојот придонес кон дискусијата.

    Првенствено, сметам дека ни е потребен Претседател кој е пример за морално лидерство и чесност. Враќањето на вербата и довербата во највисоката функција е клучно за нашето политичко опкружување, кое се карактеризира со скандали и корупција.

    Нашиот граѓанин копнее по Претседател кој дава позитивен пример, за другите да го следат, одржувајќи високи морални стандарди и покажувајќи непоколеблива посветеност на принципите на одговорност, транспарентност и чесност.

    Понатаму, посакувам Претседател кој е обединувачка сила во општество како нашето, често поделено по етнички и политички линии. Идниот Претседател мора да поседува способност да ги надмине овие разлики и да поттикне комуникација, разбирање и хармонија помеѓу сите наши жители. Освен ова, сметам дека ни треба Претседател со јасна визија за иднината и способност да донесе позитивни промени. Од економскиот развој до социјалната благосостојба, од здравството до образованието, нашата држава се соочува со огромен број предизвици кои бараат иновативни решенија и ефективно лидерство. Без разлика на неговите ограничени надлежности, сепак Претседател кој ќе размислува напредно и ќе биде проактивен, ако е способен ќе може да зацрта правец кон посветла и попросперитетна иднина за сите. И она што според мене е најважно, на одговорни позиции да ги поставува најдобрите кадри!

    Претседателот мора да е посветен на унапредување на интересите на Република Македонија на меѓународната сцена. Без разлика дали станува збор за зајакнување на нашите врски со соседните земји, стремеж за членство во Европската унија или промовирање на регионалната стабилност, нашиот Претседател мора да биде вешт дипломат и државник, кој ќе ја претставува нашата нација секогаш со достоинство и
  почит.

    Замислете си Претседател кој ќе го слуша гласот на народот и ќе делува во негов интерес... Демократијата напредува кога лидерите реагираат и одговараат на оние на кои им служат. Нашиот Претседател мора да биде достапен, пристапен и приемчив за обичните граѓани, неуморно да работи за решавање на нивните проблеми и да го подобри нивниот животен стандард.

     И да сумираме, претстојните претседателски избори во Република Македонија претставуваат можност да дефинираме каков лидер сакаме и заслужуваме. Додека ги даваме нашите гласови, да се потсетиме на вредностите и принципите кои не обединуваат како народ и да избереме Претседател кој го отелотворува најдоброто од  она што сме и што се стремиме да бидеме. Јас немам дилема дека тоа е проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, а ти?

   

  Бране Петрушевски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

  *Ставовите изнесени во колумните не се ставови на редакцијата на KumanovoNews. Затоа KumanovoNews не сноси одоговорност за содржината на истите.*