×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Драган Спасов Дац лауреат на 14-от Меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

  24.10.2022 21:51 | Жаклина Цветковска

  Познатиот актер Драган Спасов Дац е лауреат на 14-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“, што се одржува под покровителство на Општина Крива Паланка.

  Драган Спасов Дац лауреат на 14-от Меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

  Наградата му се доделува за особен придонес во театарската уметност и културата, а свечено ќе му биде врачена на 26 октомври, во големата општинска сала. Промотори на творештвото и достигнувањата на Драган Спасов Дац ќе бидат Гоце Ристовски, Томислав Османли и Благоја Чоревски.

  Со прогласувањето на лауреатот свечено ќе биде отворено овогодинешното издание на фестивалот. На 27 и 28 октомври ќе се одржи алтернативниот мултимедијален фестивал „Гига фест“, посветен на кривопаланечкиот актер и режисер Глигор Цветковски (1980-2021).

  На фестивалската програма се театарските претстави „Кабаре од А до Ш“ на Уметничката работилница „Призор“ од Белград, Србија, „Чекајќи го министерот“ со Лидија Вукичевиќ, Сашо Ристовски и Семир Гициќ, „Секс и лаги“ на НУЦК НТ Куманово,  „Разведи ме „ на Театар „Провокација“ од Скопје, „Брачен круг“ на НТ„Стерија“, Вршац, Стед ап со Тино и Атанас и настап на Драмското студио при СОУ „Ѓорче Петров“.

  Театарската програма ќе трае од 30 октомври до 6 ноември.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk