×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пакети со храна за ранливи семејства во Куманово, Липково и Нагоричане

  04.01.2023 12:57 | Сузана Николиќ

  Над 100 пакети со храна подели Црвен Крст Куманово на семејства кои се наоѓаат во тешка матерјална положба во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане. 

  Пакети со храна за ранливи семејства во Куманово, Липково и Нагоричане

  „По повод новогодишните празници, во изминатиов период Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Куманово заедно со своите волонтери подели 75 прехранбени пакети со храна донација од Тутунска банка наменети за стари лица од рурални средини на територија на Општина Старо Нагоричане и Липково. Освен тоа 30 хуманитарни пакети обезбедени од Општинската организација Куманово, беа поделени и за ранливото население од централното градско подрачје. Да помогнеме онаму каде што е најпотребно. Заедно можеме повеќе“, изјави секретарот на Црвен крст Куманово, Ива Младеновска.

  Помошта е поделена во селата Цвиланце, Бајловце, Дејловце, Жељувино, Арбанашко, Степанце, Живиње, Липково, Матејче, Отља и Ваксинце. 

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk