×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Андреј Васевски освои четврто место на Државниот турнир во Крушево

  21.06.2021 14:17 | KumanovoNews

  Младиот пингпонгар на „Куманово“ Андреј Васевски, освои четврто место на Државниот бодовниот турнир „ТОП 8“, кој викендов се одржа во Крушево. Во конкуренција на осумте најдобри пинпонгари во државата во кадетска конкуренција, Васевски освои 11 бода на седум натпревари, од кои 4 победи и 3 порази.

  Андреј Васевски освои четврто место на Државниот турнир во Крушево

  „По одличниот почеток од три натпревари и три победи, каде беше победен и првопласираниот на овој турнир Борис Секулов од Струмица, на кого оваа му беше и единствен пораз на турнирот, следеа два тешки натпревари и два порази од објективно појаки противници. Во преостанатите два напревари на турнирот, Андреј забележа една победа и еден пораз иако во последниот меч по водство од 1:0 и одлично одигран сет со постигнат резултат од 11:2, но не успеа да го издржи темпото и да забележи победа. Очигледно заморот си го направи своето. Може да кажам кеда сум задоволен од постигнатиот резултат, но не во целост и од играта бидејки знам дека Андеј може и знае повеќе. Го поделивме четвртото место со актуелниот државен првак Лука Стојчев со ист број на бодови“, истакна тренерот на ППК „Куманово“ Мики Трендафиловски.