×

• Арсенал прв финалист во Карлинг-купот

26.01.2011 10:40 | KumanovoNews

Фудбалерите на лондонски Арсенал ќе имаат шанса по петгодишен голем пост конечно да се засладат со еден трофеј, откако синоќа го обезбедија финалето во Карлинг купот на Англија

Арсенал прв финалист во Карлинг-купот

Арсенал очекувано ја надомести негативата во дуелот со Ипсвич од пред две недели од „Портман роуд“, па на „Емирати“ со 3-0 им овозможија славје на своите навивачи. Арсенал од сасмиот старт тргна во напад, но гостите одолеваа цело полувреме на нападите.

Никлас Бентнер во 61 минута ја неутрализираше негативата, а само три минути подоцна дефанзивецот Лоран Коншелни со глава го матираше гостинскиот голман за да го дуплира водството. Точка стави капитенот и лидер на тимот Цеск Фабрегас со гол по контрата со Андреј Аршавин, по што и гол во мрежата на Арсенал не им беше доволен на фудбалерите на Ипсвич во завршните 13 минути по примениот трет гол.

Ипсвич не беше без шанси, двапати ја погодувапе пречката, а веројатно поинаква приказна ќе беше ако Меколи во 11 минута ја погодеше мрежата на „топчиите“. Вториот пат Норис истото го повтори во 82 минута, но Арсенал тогаш имаше комотни 3-0.Арсенал за првиот трофеј ќе се бори со победникот од второто полуфинале Бирмингем – Вест Хем, во кое „чеканите“ од Лондон одат на гостувањето со предноста од домашен терен со 2-1. Финалето традиционално се игра на „Вембли“. (кирилица)