×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Деко: Готово е со Португалија

  08.02.2010 13:27 | KumanovoNews

  Португалскиот фудбалски репрезентативец Деко, објави дека по светското првенство во Јужна Африка нема повеќе да игра за националниот тим.

  Деко: Готово е со Португалија

  „Ќе се збогувам со португалската репрезентација поради моите години и заморот. Играњето за државниот тим секогаш претставува големо одговорност“- изјави 32 годишниот Деко.

  Фудбалерот процени дека репрезентацијата на Португалија била многу поквалитетна и искусна во 2006 година од сегашниот состав.

  „Технички се слични, но сегашната екипа има поголем број на млади играчи. Време е своето место да им го препуштам на младите“ - рече Деко.

  Португалското државјанство го добил 2002 година и за таа земја има одиграно 72 утакмици и постигнато пет голови.

  Деко планира и наредната сезона да остане во Европа и после тоа да се врати во својот роден Бразил.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk