500x100-1
01. 02. 2010 16:33

Федерер победник на Австралиан опен по четврти пат

Федерер победник на Австралиан опен по четврти пат

Најдобриот светски тенисер Рожер Федерер триумфираше на Грен слемот во Мелбурн, победувајки го Енди Мареј со резултат 3:0.

Мечот се играше на основната линија, така да физички беше напорно. Енди е многу стрплив играч, и веројатно тоа го доведе до финалето. Првиот сет беше најинтересен, а да играв полошо прашање е каков би бил исходот на финалето. Морав да изиграм најдобро за да ја освојам титулата. Мареј е одличен играч и нема да чека долго до првата Грен слем титула - изјави Федерер.

По завршување на овој турнир Федерер останува прв на АТП листата, додека на второто место се искачи Новак Ѓоковиќ. Трет е Енди Мареј

Федерер победник на Австралиан опен по четврти пат