08. 10. 2018 14:24

Кошаркарите со победа ја започнаа новата сезона

Кошаркарите со победа ја започнаа новата сезона

Кошаркарите на Куманово забележаа победа во првиот натпревар од новата сезона, совладувајќи го тимот на Вардар со 77-85.

Тимот од Скопје беше достоен противник само во првата четвртина, кога Куманово имаше само 3 поени предност. Потоа гостинскиот тим го скрши отпорот, дојде на двоцифрена предност која вардарци успеваа да ја смалат, но никако и да го вратат мечот во нивна корист. Мирко Ковач постигна 20 поени, додека Филип Думиќ и Игор Пенов го завршија натпреварот со 17 поени.

За Вардар Јиниус Провел постигна 32 поени.

Куманово следниот меч го игра на домашен терен против тимот на Гостивар.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk