15. 10. 2018 14:24

Кошаркарите забележаа победа против Гостивар

Кошаркарите забележаа победа против Гостивар

Кошаркарите на Куманово забележаа триумф на првиот натпревар на домашен терен против Гостивар со резултат 75-63.

Иако Гостивар беше фаворит на хартија поради звучните имиња во составот, Куманово прикажа одлична игра, имаше контрола над натпреварот и само го зголемуваше водството кое во еден момент изнесуваше и 18 поени. Домашниот тим беше целосно доминантен кога се во прашање скоковите, а осумнаесетте асистенции покажуваат дека играчите одлично соработуваат помеѓу себе.

Адем Мекиќ со 26 поени беше најефикасен на мечот. Кај гостите Џозеф Фустингер постигна 19 поени.

Следното коло Куманово му гостува на АВ Охрид.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk