02. 05. 2019 22:29

Куманово суспендиранo поради долг кон МКФ, службено загуби од Кожув

Куманово суспендиранo поради долг кон МКФ, службено загуби од Кожув

Екипата на Куманово службено го загуби мечот против Кожув, поради долг кон Македонската кошаркарска федерација (МКФ). КК Кожув доби службена победа од 20:0.

Клубовите должници кон МКФ неодамна добија последно предупредување. Федерацијата им даде ултиматум долгот да го платат на четири рати, а првата требаше да биде уплатена најдоцна до 30 април. Кумановскиот клуб не го сторил тоа и доби суспензија.

 Суспензијата трае се до уплата на сумата. Престојниот викенд Куманово треба да ја пречека екипата на Блокотехна, но тоа ќе го стори само доколку овие денови ја плати првата рата од долгот, во спротивно ризикува нов службен пораз и преселба во понизок ранг.


2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk