×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Мирковски ги загуби сите натпревари како и Ѓорѓиевски, дали следува промена на тренерската позиција?

  08.03.2022 10:05 | Стефан Николиќ

  Кошаркарите на Куманово загубија на вчерашниот натпревар против Пелистер со резултат 60-79, со што го забележаа 13.пораз оваа сезона во домашното првенство.

  Мирковски ги загуби сите натпревари како и Ѓорѓиевски, дали следува промена на тренерската позиција? Фото: kfsm.mk

  Тренерската смена не донесе резултат како што се очекуваше па во овој момент тренерот Владимир Мирковски ги загуби сите натпревари, од истите противници како и Игор Ѓорѓиевски додека беше тренер на клубот. Неофицијално отказот на Ѓорѓиевски му бил соопштен пред почетокот на натпреварот со Кожув, па единствено оваа сезона недостасуваше и Ѓорѓиевски да не се појави на тој натпревар. 

  Трите победи на Мирковски се против втората екипа на МЗТ Скопје и Феникс 2010 во кои настапуваат играчи од младинските погони и Ангели против кого Куманово победи и во првиот натпревар. Сепак, Феникс постигна одлични резултати и додатно ангажираше странци со кои ја напаѓа Супер-лигата и сега имаат 9 победи. Ангели се дигнаа од дното и со ангажманот на Боби Митев, помошниот тренер на Берлинска Алба, Банвит, Монако и Партизан Белград, даваат јасна порака дека нема да бидат лесен плен во борбата за опстанок.

  Веројатно проблемот треба да го бараме и во селекцијата на кошаркари за оваа сезона која не даде никаков резултат. Американските интернационалци беа често менувани, а спас се побара со ангажирање на минатогодишните кошаркари, меѓутоа резултатот во двата случаи изостана. Финансиските проблеми кои ги имаше клубот и честите повреди влијаат во фаќањето на ритам на тимот. 

  Од најавите за борба на четири фронта, клубот веднаш испадна од Евро-натпреварите, беше исфрлен и суспендиран од регионалното натпрварување, не се квалификува за Купот и во домашното првенство се бори да го избегне дното на табелата. 

  Следниот натпревар Куманово го игра против Кожув на гостински терен.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk