×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановските ракометари ја забележа првата победа во Супер лигата

  19.09.2022 10:27 | KumanovoNews

  Машкиот ракометен клуб Куманово ја забележа првата победа во Супер лигата против екипата на Вардар Неготино со резултат 24-26.

  По првичното водство од 2 - 0 за Вардар, ракометарите на Куманово се вратија во натпреварот и успејаа да воспостават контрола и на полувремето да заминат со 3 гола предност. Во  второто полувремето кумановци дојдоа и до предност од 6 гола, но натпреварот влезе во неизвесна завршница. Сепак,  Стефан Кимевски одбрани два пенала по ред, по што беше поставен конечниот резултат од 24-26.

  Вучко Мрвовиќ постигна 6 гола за тимот на Куманово, а Стефан Колоски го заврши натрпеварот со 5 гола. 

  Следниот натпревар Куманово го игра против Охрид. 

  Кумановските ракометари ја забележа првата победа во Супер лигата