×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Промовиран документарниот филм за ракометарката Јасмина Голубовиќ

  07.09.2022 15:16 | KumanovoNews

  Во Занаетчискиот дом во Куманово синоќа беше промовиран документарниот филм за ракометарката Јасмина Голубовиќ од авторот Марјан Стошевски. 

  Промовиран документарниот филм за ракометарката Јасмина Голубовиќ

  Голубовиќ е истакната ракометарка која починала во 1989 година на 41 годишна возраст, додека живеела во Бар, Црна Гора.

  Во спортската кариера постигнала извонредни успеси и рекордерка е по настапита за ДТВ "Партизан" од Куманово, со 10-годишно членство во клубот дала над 1600 голови. Само една година играла за тимот на МИК од Скопје, а значителни успеси постигнала за репрезентациите на Македонија и тогашна Југославија. Подоцна работела како наставник по историја и географија во училиштето во с. Драгоманце.

  Во филмот 20-тина познавачи на нејзиниот живот зборуваат за нејзините училишни денови, семејството, одличните настапи на ракометните терени, како и за ангажманот како просветен работник.

   Спортскиот новинар Стошевски на филмот работел 5 месеци. 

  „Благодарност до граѓаните кои дадоа поддршка,  до сите соговорници кои се одѕваа да зборуваат за Јасе, како и сите други кои беа со нас додека го создававме делото“, изјави Стошевски.

  Планирано е филмот да биде прикажан и во Бар,  Црна Гора каде живее нејзиното семејство и сопругот Никола, кој дал свој придонес во креирањето на содржините од филмот, посебно во делот на приватниот живот. 

  О. Пешевска