27. 09. 2019 12:29

Ракометарите ја совладаа Риниа М

Ракометарите ја совладаа Риниа М

Кумановските ракометари на гостински терен ја совлада екипата на Риниа М, во второто коло од натпреварите во Првата ракометна машка лига.

МРК Куманово ја совлада екипата на Риниа М со резултат 25:40.

Иако во првите триесет минути од натпреварот противничката екипа била во водство со 14:10, сепак во второто полувреме со подобрување на napaдот и одбраната кај нашите ракометари головите почнале да се зголемуваат, за на крај да победат со разлика од 15 гола.

Стрелци на натпреварот: Куманово: Миладиновски 10, Стојковски 8, Петрушевски 1, Денковски 6, Клековски 4, Стошиќ 4, Димитров 2, Спасиќ 1, Трајчевски 3, Тасевски 1.

Следниот натпревар, кумановските ракометари ќе го играат во недела во 18:30 часот, на домашен терен во „Спортската сала“ во Куманово, против екипата на Астерион од Струмица.

Во првото коло од Првата лига на Македонија, РК Куманово ја совлада екипата Неготино Вардар со резултат: 23.18.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk