×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Андреја Краљевски победник на втората Ендуро трка во Забел

  02.09.2022 10:18 | KumanovoNews

  Изминатиот викенд во општина Старо Нагоричане беше организирана втората ендуро трка од Македонскиот шампионат на кој учествуваа 20 натпреварувачи. Трката беше организирана од мото клубот „Сторм ридерс тим Куманово“ и донесе адреналин како за натпреварувачите така и за на публиката која дојде да го подржи овој настан.

  „Вкупната должина на патеката беше 2.5 км која беше рачно изработена од членовите на клубот, кои цели 2 месеци секој ден макотрпно работеа за да направат прекрасна ендуро патека која ке ги задоволи ендуро стандардите. Трката содржеше 4 теста и 3 ендуро круга, и е составена од екстремни препреки од попречени дрвја, камења и гуми“, изјавија од „Сторм ридерс тим Куманово“.

  Победник на трката е Андреја Краљевски од Куманово кој во Е1 класата постави време од 5 минути и 23 секунди. Виктор Караколев од Moто Клуб Ендуро Тим Водно Скопје со 5 минути и 24 секунди го зазема второто место. Со оваа победа Краљевски е прв на табелата оваа година и е на добар пат да ја одбрани шампионската титулата и оваа година.

  „Оваа година генрален спонзор на настанот беше општина Старо Нагоричане која не себично како и секоја година овозможува да го направиме настанот на високо ниво и да ја задржиме традицијата 14 години по ред, а голема благодарност до Мотоциклистичка федерација, Kymco Motors, Peda motors, Online shop Gareja magazine, Јоцо Турс, Еврос Комерц, Златна 9ка и Гостилница Мујо кои го подржаа овој настан. Нашиот клуб има 10 членови од кои се 5 активни. Ние сме мото клуб од 10 члена кои сами си ги финансираат своите активности. Ги повикуваме сите ентузијасти да ја препознаат нашата визија и масовно да го развиеме овој мото спорт, како на домашно така и на европско ниво“, додадоа од „Сторм ридерс тим Куманово“.

  Андреја Краљевски победник на втората Ендуро трка во Забел