×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ЖРК Куманово го одбрани трофејот во Купот

  15.05.2021 14:39 | KumanovoNews

  Ракометарките на Куманово имаа одличен настап во Купот на Македонија и во финалето го декласираа Вардар со резултат 26-18.

  ЖРК Куманово го одбрани трофејот во Купот

  Екипата на Куманово покажа сигурност и стабилност во играта и по почетното водство на Вардар успејаа да покажат дека се поквалитетна екипа на теренот, и на полувреме заминаа со предност од 12-9.

  Во почетокот на вториот период Вардар се доближи на гол негатива, што го запали алармот во тимот на ЖРК и покажаа дека ќе успејат да го одбранат трофејот од Купот.

  Најефикасни поединци во Куманово беа Ангела Јанкуловска со шест гола, Мила Трајковиќ запиша четири погодоци, а на голот одличен настап имаше и голманката Катарина Митровиќ со осум одбрани. Куманово го одбрани Купот, одкако беше последен шампион во оваа натпреварување уште 2019 година, а минатата година поради Корона кризата беше одкажано.

  Куманово ја продолжува сезоната во која сеуште нема забележано пораз, и најави дека оваа година атакува на освојување на двојната круна.

  Фото: МТВ3 принтсркин