ЖРК Куманово со две победи во Подгорица

17.02.2020 10:51 | KumanovoNews

Ракометарките на Куманово, викендов на гостински терен во Подгорица, во рамките на ВРХЛ лигата забележаа две победи и го заземаа првото место на табелата.

ЖРК Куманово со две победи во Подгорица

На првиот натпревар со екипата на Груде (БИХ) забележаа победа со резултат 29:27.

Стрелци за Куманово:  Александра Боризовска 6 гола, Леонида Гичевска 5 гола, Јована Кипријановска 5 гола, Ана Шарановиќ 4 гола, Тамара Ивановска 3 гола, Медеа Чокели 2 гола, Ангела Јанкуловска 2 гола, Мила Трајковиќ 1 гол, Васка Глигоријадис 1 гол.

Додека пак голманката Косановиќ имаше 7 одбрани на голот.

Вториот натпревар ЖРК Куманово го играше против првопласираната екипа на Црна Гора ОРК Рудар, каде забележа победа со резултат 25:22.

Сепак овој натпревар за нашите ракометарки беше неизвесен а на првото полувреме победник беше екипата на Рудар со еден гол разлика 14:13.

Постигнати голови на Куманово: Ивановска 1, Гичевска 4, Боризовска 1, Шарановиќ 3, Чокели 6, Јанкуловска 5, Кипријановска 5.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk