×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бензините и дизелот поевтини за 1,5 денар, поскапува мазутот

  25.09.2023 15:56 | Оливера Пешевска

  Од вечерва на полноќ бензините Еуросупер од 95 и 98 октани, како и дизел горивото поевтинуваат за 1,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинства за 1 денар. Поскапување има само кај мазутот за 0,447 денари за килограм.

  Бензините и дизелот поевтини за 1,5 денар, поскапува мазутот

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 89,00 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 91,00 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 85,50 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 85,00 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 48,715 (денари/килограм)

  Со оваа одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,05%,поради пад на референтните цени на горивата на светските пазари.