×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Да помогнеме Ѓокица да ја победи болеста

  22.03.2012 14:07 | KumanovoNews

  Ѓокица Величковиќ (21) од Куманово има сериозни здравствени проблеми, и потребна му е итна операција за трансплатација на коскената срцевина во Германија.

  Да помогнеме Ѓокица да ја победи болеста

   Самата трансплатација чини 175.000 евра, а потребни се  пари и за придружба за време на операцијата. Фондот за здравствено осигурување покрива 80 проценти од сретствата, а 20% се на товар на пациентот. Неговото семејство грчевито се бори да ги обезбеди, но не е моќно тоа да го стори само.

  Во години кога треба најмногу да се радувам на животот со сите негови убавини и предизвици, како на приватен така и на професионален план, јас се соочувам со сериозни здравствени проблеми. Затоа започнувам борба за највредното и најскапото нешто, а тоа е моето здравје. Но за да ја продолжам оваа борба немам доволно парични средства.  А имам само 21 година-  вели младото момче.

   Семејството Величковиќ ги моли сите хумани луѓе и претпријатија, кои се во можност, да помогнат, за да ја добијат големата битка за оздравување на Ѓокица. Колку побрзо се соберат потребните пари, толку побрзо тој ќе замине на тешката операција во борба со опаката болест. Еден дел од сретствата собрале, а недостасуваат уште петнасетина илјади евра.

  Од мое лично име, и од името на моето семејство однапред благодарам на сите, кои ќе донираат на следните броеви или ќе уплатат сретства на наведената жиро-сметки, вели Ѓокица.

  Т-mobile 070 143 107

  ONE 075 143 700

  VIP 077 143 700

  жиро сметка:

  300001000021827 Комерцијална Банка АД Скопје

  девизна сметка 02-307-0533507.4 Комерцијална Банка АД Скопје