Нема новозаболени од коронавирус во Куманово

19.07.2021 20:05 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа се направени 1.973 тестирања, а регистрирани се 9 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје – 4, Тетово – 4 и Кичево - 1.

Нема новозаболени од коронавирус во Куманово

Регистрирани сe 53 оздравени пациенти од: Скопје –  17, Тетово и Охрид – по 9, Кичево – 8, Битола, Прилеп и Кавадарци – по 2 и Куманово, Гостивар, Струмица и Дебар – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 932.513 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.931, бројката на оздравени пациенти е 150.223, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 221.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 68759, Активни 85
Тетово 7339, Активни 78
Гостивар 5196, Активни 14
Куманово 8891, Активни 13.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk