17. 10. 2020 22:35

Еден починат и 22 новозаболени од коронавирус во Куманово

Еден починат и 22 новозаболени од коронавирус во Куманово

 Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатото деноноќие регистрирани се 22 новозаболени, еден пациент починал од коронавирус.

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 303, Струмица 34, Тетово 26, Куманово 22, Штип 13, Крива Паланка 7, Свети Николе 2 и др.

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70), од Прилеп (67) и еден пациент од Богданци (75).  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk