×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Видео интервју со д-р Милена Илиќ - Пешиќ: Технологијата носи многу опасности за децата кои родителите не ги препознаваат

  10.02.2024 10:57 | Оливера Пешевска

  Мора да се вратиме на природниот начин на одгледување на децата, без прекумерна употреба на технологијата. Најдобро е да сме што поблиску до природата.

   

   Децата да си играат со играчки од природни материјали наместо со паметни телефони, а родителите редовно да бидат дел од нивата игра.  Ова се само дел од пораките кои дефектологот Милена Илиќ - Пешиќ, доктор по педагошки науки, ги испраќа до младите родители кои се соочени со предивикот како правилно да ги одгледуваат и воспитувааат своите деца, а притоа да ја заобиколат употребата на современата технологијата од која и самите се зависни.

   

  Видео интервју со д-р Милена Илиќ - Пешиќ: Технологијата носи многу опасности за децата кои родителите не ги препознаваат