×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановец во појасот “спакувал“ 1,3 килограми хероин

  09.12.2012 11:48 | KumanovoNews

   А.М.(25) од Куманово, вчера е фатен на градничниот премин Богородица, со 1.3 кила хероин, кој го сокрил под појасот на половината.

  Кумановец во појасот “спакувал“ 1,3 килограми хероин

  Дрогата била пронајдена вчера околу 6 часот, откако полицијата добила информација за можен транспорт на хероин. На влез во дражавата извршен е претрес на патниците во автобус на Туристичката агенција „Јадран“, кој се обраќал на релација Истанбул-Скопје. При тоа кај А.М. биле пронајдени три полиетиленски пакувања светло сина боја облепени со кафејава селотејп трака, сокриени во пределот на половината под појасот.

  По вештачење во Одделот за криминалистичка техника, утврдено е дека се работи за наркотична дрога – хероин, со висок квалитет, со вкупна тежина од 1,3 килограми. Дрогата на нарко пазарот чини до 100.000 евра. Од спореведената истрага утвредено е дека организатор на транспортот е А.Д. од с. Арачиново, кој исто така е приведен.

  Против нарко-дилерите е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело “Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”.