×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Првенство во атлетика ќе се оддржи во Куманово

  29.09.2012 08:18 | KumanovoNews

   Куманово утре ќе биде домаќин на државното првенство во атлетика за деца до 13 години. Отварањето ќе биде во 11 часот на атлетскиот полигон кај Соколана.

  Првенство во атлетика ќе се оддржи во Куманово

  Ќе има осум екипи кои ќе дојдат со поголем број на натпреварувачи. Во Федерацијата има 30 клуба, но бидејќи се работи за деца кои се почетници, некои клубови може да дојдат со најдобри двајца атлетичари. Предвидени се трки на 60, 300, 600 метри, скок во далечина, скок во височина, фрлање ѓуле и слично. Од нашиот клуб “Скок“ ќе се натпреваруваат дваесетина деца - рече Филип Колевски, тренер во атлетски клуб “Скок“.

  Децата ќе се натпреваруваат поединечно, а најдобрите атлетичари ќе добијат медали и дипломи.