×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се расчистува просторот околу поштата во Зелен Рид

  08.07.2024 10:45 | Оливера Пешевска

  Со расчистување на сметот, кастрење на грмушки и косење на тревата се средува просторот околу поштата во населбата Зелен рид. Работниците на ЈП „Чистота и зеленило“ од утринава се на терен извршувајќи ги операциите за доведување на локацијата во ред.

  Се расчистува просторот околу поштата во Зелен Рид

  Голем дел од граѓаните кои живеат во непосредна близина реагираа дека по неодамнешните дождови, запуштеното место наликува на змијарник.

  „Постапуваме по барање и реакции на граѓаните на навистина запуштено место, иако не е под наша ингеренција. Имаме морална обврска да расчистиме таму- да ја искосиме тревата, да го прибереме сметот, за да заличи на нешто. Инаку партерниот дел на поштата не е јавна прометна површина, но сопственикот не презема никави мерки за одржување, па ние во служба на граѓаните правиме се што е во наша можност и постапуваме и таму“, истакна директорот Ненад Стојановски.

  Зградата на пошта во населбата Зелен рид веќе со години не е во употреба, руинирана е и неупотреблива. На мајските избори двете избирачки места кои се водат на ова локација беа дислоцирани, затоа што Државната изборна комисија процени дека не е безбедно ниту за членовите на избирачките одбори, ниту за гласачите.

  Парцелата на која се наоѓа пошта е во сопственост на државата, додека објектот е во приватна сопственост.