Српската заедница го прослави Видовден

26.06.2010 12:13 | KumanovoNews

 По повод одбележувањето на 621 годишнината на Битката на Косово и прославувањето на Видовден во Македонија, Обединетата српска зедница Куманово, синоќа организираше свеченост во Младинскиот културен центар „Козјак„.

Српската заедница го прослави Видовден

 На прославата настапија културно-уметничките друштва „Копаоник„ од Лепосавиќ и „Срма„ од Куманово, како и познатата интерпретаторка на српски изворни песни Светлана Стевиќ од Белград.

На свеченоста присуствуваше и амбасадорот на Србија во Македонија Томислав Ѓурин кој им се обрати на присутните и го искажа своето задоволство што на прославата на Видовден во Куманово се обединија четири невладини организации и две културно-уметнички друштва. Тој изрази надеж дека наредните одбележувања Србите ќе бидат поединствени од сега. Амбасадорот не пропушти да го спомене и значајното достигнување во Куманово, меѓуетнички соживот и толеранција со која се воведе употребата на српскиот јазик во официјална употреба во локалната самоуправа.

 Куманово е позитивен пример за официјализирање на мултиетничките вредности, кои не се познати не само во Македонија туку и пошироко-рече Ѓурин.

Настапите на КУД „Копаоник„ од Лепосавиќ и „Срма„ од Куманово беа наградени со голем аплауз. Препознатливите вокални интерпретации на изворните српски песни на Светлана Стевиќ посебно ја одушевиа публиката во Куманово.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk