Тројца починати и 84 новозаболени од коронавирус во Куманово

18.08.2021 18:13 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на ковид-19. 

Тројца починати и 84 новозаболени од коронавирус во Куманово

По градови во: Скопје – 314, Гостивар – 187, Тетово – 160, Куманово – 84, Струмица – 60, Кичево – 47, Охрид – 38, Дебар – 30, Струга – 27, Прилеп – 25, Битола – 20, Штип и Ресен – по 12, Радовиш – 11, Велес и Кочани – по 9, Берово и Виница – по 6, Кратово – 5, Кавадарци и Свети Николе – по 4, Пробиштип – 3, Неготино и Пехчево – по 2, Делчево, Валандово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 91 оздравени пациент од: Скопје – 35, Гостивар – 12, Тетово – 9, Кичево и Дебар – по 8, Куманово и Струмица – по 5, Прилеп и Радовиш – по 2, Битола, Кавадарци, Штип, Ресен и Крива Паланка – по 1.

Пријавени се 15 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (37г,43г и 49г), Куманово (46г,55г и 63г), Тетово (60г,65г и 79г) и Гостивар (53г,69г и 77г) и по едно лице од Струмица (52г), Струга (43г) и Кичево (77г). Сите пријавени починати лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.079.818 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 164.529 бројката на оздравени пациенти е 151.235, на починати е 5.589, а бројот на активни случаи изнесува 7.705.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 71572, Активни 2520
Куманово 9472, Активни 497
Прилеп 8424, Активни 85
Тетово 8970, Активни 1477
Битола 6488, Активни 151
Велес 5551, Активни 70
Гостивар 6436, Активни 1099.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk