×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • (ВИДЕО) Мартин Крстиќ: Младите треба сами да се изборат за подобро место во општеството

  15.03.2024 12:25 | Теодора Стоевска

  Куманово наскоро ќе добие Локален млaдинскиот совет кој ќе ги застапува интересите на младите. Преку него ќе се обидеме да го направиме Куманово по мерка на младите, вели Мартин Крстиќ службеник во Канцеларијата за млади во Општина Куманово, во интервју за Кумановоњуз.

  „Локалниот младински совет е советодавно и застапувачко тело, кое ќе ги застапува младите и ќе има моќ на седница на Совет на Општина Куманово да предложи точка на дневен ред, која доколку биде изгласана од советниците ќе биде разгледувана и дискутирана“, вели Крстиќ.

  Тој смета дека младите ги засегаат проблеми од образованието, културата, спортот, недостасуваат повеќе финансиски средства за спортот и спортските клубови, но и велосипедски патеки како и поголеми паркови за прошетка.

  „Овие и другите проблеми ќе се решат само ако младите се изборат за промените во градот и во државата“, вели Крстиќ меѓу другото во разговорот. 
    

  (ВИДЕО) Мартин Крстиќ: Младите треба сами да се изборат за подобро место во општеството