×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Куманово утре ќе гласаат 180 болни и изнемоштени лица

  22.04.2024 12:30 | Оливера Пешевска

  Во Куманово утре ќе гласаат 180 болни и изнемоштени лица, во Општина Липково 269, а во Старо Нагоричане 8 лица, за претседателските избори. 

  Во Куманово утре ќе гласаат 180 болни и изнемоштени лица

  Еден ден пред изборите ќе гласа и дијаспората, затворениците, лицата во старските домови, болните и изнемоштените лица. 

  Од вечерва на полноќ започнува предизборниот молк за претседателските избори 2024 година, за кои првиот круг е закажан за 24 април, среда. Но, кампањата за парламентарните избори, закажани две недели подоцна продолжува.

  Седум кандидати учествуваат во првиот круг на претседателските избори- актуелниот претседател Стево Пендаровски поддржан од СДСМ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ, Билјана Ваковска поддржана од Левица, Максим Димитриевски – ЗНАМ, Стевчо Јакимовска – ГРОМ, Арбен Таравари од коалицијата Вреди и Бујар Османи поддржан од Европскиот фронт. Двајца кандидати кои ќе добијат најмногу гласови, ќе учествуваат во вториот круг на избори на 8 мај.

  Можност за гласање на претседателските избори имаат 1.814.317 запишани гласачи, од кои најголемиот број ќе гласаат во државата 1.713.758 граѓани, а во странство ќе гласаат 2.569 избирачи.