×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Дојава за бомба во основно училиште во Крива Паланка

  02.12.2022 12:37 | Сузана Николиќ

  Во Полициска станица Крива Паланка денеска околу 11 часот било пријавено дека на електронска адреса на едно основно училиште во Крива Паланка е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. 

  Дојава за бомба во основно училиште во Крива Паланка

  „Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот“, соопшти СВР Куманово.

  Од училиштето велат дека штом ја добиле заканата веднаш пријавиле во полицијата, а децата безбедно се евакуирани.

  За да не се создава паника, им кажавме само дека денеска предвреме ќе завршиме со настава и тие мирно беа испратени од училиштето, вели директорот на основното училиште.

  Првично е утврдено се дека се работи за лажна пријава, а надлежните работат на случајот. 

           Дојави за бомби утринава имало и во три скопски училишта.