×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • И Општина Кратово со донација за погоденото население во Турција

  08.02.2023 22:02 | Жаклина Цветковска

  На предлог на градоначалникот Тодорче Николовски, Советот на Oпштина Кратово усвои одлука за одобрување на финансиска помош од општинскиот за погоденото население од земјотресите во  Турција и Сирија.

  И Општина Кратово со донација за погоденото население во Турција

  Предлогот едногласно е усвоен од сите советници и Oпштина Кратово се солидаризираше со населението од овие региони.  Во рамки на своите можности донесена е  одлука да се одобри скромен износ од 60 000 денари како донација за настраданите .
  Средства ќе бидат уплатени на соодветна официјална донаторска сметка. 
  Општината  упати апел и до граѓаните и бизнис заедницата за давање на финансиска и материјална помош за оваа намена.