×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Крива Паланка ги стипендира талентираните ученици и спортисти

  20.10.2021 06:46 | Жаклина Цветковска

  Општина Крива Паланка обезбеди вкупно 14 стипендии за талентирани ученици, студенти и успешни спортисти, кои имаат постигнато завидни резултати во своите области.

  Крива Паланка ги стипендира талентираните ученици и спортисти

  За 2021/22 година доделени се 5 стипендии за средношколци и 3 за студенти, како млади таленти кои покажуваат резултати во образовниот процес и својата наобразба.

  Истовремено, општината обезбеди и 5 стипендии во категоријата екипни спортови, кои се доделени на кошаркарките од КК„Крива Паланка“ и една стипендија за младинец од Карате клубот „Шампион“.

  „Стипендиите се стимул за младите да напредуваат во развојот на своите образовни и спортски вештини, како и поддршка на домашниот буџет. Тие се покажаа делотворни за што зборува и податокот дека од КК„Крива Паланка“
  има најголем број репрезентативки во државата. Оваа поддршка треба да продолжи и понатаму , бидејќи младите генерации имаат капацитет и потенцијал кој треба да се развива“, вели градоначалникот Борјанчо Мицевски.

  Сите стипендисти добиваат месечен надоместок од 3.000 денари, 9 месеци во учебната година.

  Општината доделува и субвенции за јавен превоз за учениците и студентите, но годинава никој не пројавил интерес за оваа поддршка.

  Очигледно, младите не го користат јавниот превоз кој се состои од месечна автобуска карта, туку повеќе преферираат такси превоз. Една од причините е и што нема редовни автобуски линии за универзитетскиот град Штип, а на реалзацијата Скопје – Крива Паланка и обратно се видно редуцирани.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk