×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Mурал посветен на загинатите кривопаланечки борци

  29.10.2021 20:22 | Жаклина Цветковска

  Мурал, со тематика од НОБ, изработија млади уметници од Крива Паланка на локација покрај заобиколницата, во близина на споменикот на Христијан Тодоровски Карпош во населбата Бавчал`к.
   

  Mурал посветен на загинатите кривопаланечки борци


  Муралот е насликан во рамки на проектот на Владата „30 години независност“ и е еден од 7-те мурали што се изработени во 7 различни градови во државата.

  Овие креативни дела се дел од поддршката на Владата за фирмите од ивент индустријата, како еден од секторите погодени од ковид-19 пандемијата, преку изработка на креативни проекти посветени на 30-годишниот јубилеј ид самостојноста на Македонија.

  „Со овој мурал се оддава почит на сите загинати херои и борци, кои го дадоа својот живот за татковината и во исто време на сите оние што се втемелија во нашата државност и независност. Истовремено, ова е уште едно од низата уметнички дела изработени во Крива Паланка во изминатите неколку години, што го осовременуваат и разубавуваат јавниот простор“, изјави градоначалникот на Општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски.

  Во чест на 30-годишнината од независноста на Македонија и новиот мурал беше организирана свеченост , на која беа презентирани и ликовни творби изработени од ученици од ООУ „Илинден“.

  Во изминатиот период, на повеќе урбани локации во општината изработени се повеќе мурали и графити од млади уметници и креативци.