×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Полицијата спречи инцидент на фудбалскиот натпревар ГФК Куманово - Шкендија Арачиново

  09.10.2023 17:53 | Стефан Николиќ

  На вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Градскиот фудбалски клуб Куманово и екипата на Шкендија Арачиново, кумановската полиција спречи  инцидент меѓу навивачите.

  Полицијата спречи инцидент на фудбалскиот натпревар ГФК Куманово - Шкендија Арачиново

  „Вчера во периодот од 10.00 до 14.00 часот на стадионот во селото Доброшане, кумановско, за време на одигрување на фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Куманово 2012 и ФК Шкендија, надвор од стадионот настанала вербална расправија помеѓу навивачите на двата клуба. Со навремена интервеција, полициските службеници од СВР Куманово ја прекинале расправијата и спречиле инцидент “, соопшти СВР Куманово.

  Инцидентот бил предизвикан по вториот погодок на домашната екипа на ГФК Куманово. Незадоволни од резултатот, навивачите на Шкендија тргнале да се пресметаат, но со брза интервенција на полицијата бил спречен поголем судир меѓу навивачките групи.

  Конечниот резултат од натпреварот меѓу ГФК Куманово и ФК Шкендија АД е 2:1.