×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ДПСМ го прослави дваесетиот роденден

  20.03.2012 16:22 | KumanovoNews

   Демократската партија на Србите во Македонија прослави 20 години постоење. Дваесетиот роденден партијата го славеше синоќа во Куманово, а тортата ја пресече лидерот Иван Стоилковиќ.

  ДПСМ го прослави дваесетиот роденден

  Во изминатите 20 години нашата партија се бореше за остварување на српските интереси во Република Македонија.  Времето што е пред нас е многу тешко, доаѓаат нови искушенија, а се надевам дека успешно ќе ги надминеме сите проблеми на политички и економски план. Ви го Честитам празникот и за следниот јубилеј, со нов претседател во нови успеси- рече во обраќањето Стоилковиќ.

  Претседателот на партијата најави, за сто годишнината на Кумановската битка во октомври, на споменикот „Зебарник„ да дојдат претседателите на Србија Борис Тадиќ и на Република Српска Милорад Додик, како и српскиот патријах  Иринеј.

  На прославата на големиот јубилеј на ДПСМ не присуствуваше никој од нивните коалициони партнери.