×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Гужва за замена на возачките дозволи

  26.09.2012 13:35 | KumanovoNews

   Редици на граѓани чекаат во Управната служба на СВР Куманово поднесат барање за замена на старите возачки дозволи.

  Гужва за замена на возачките дозволи

  Од понеделник наваму има навалица. Претпоставувам слушнале луѓето од медиумите дека треба да се заменат возачките дозволи до крајот на месецот и брзаат за да не го испуштат рокот. Ако стандардно примавме по 60 барања дневно, сега таа бројка е 200 барања на ден. Обично бираат во редовна  а не забрзана процедура - вели Драган Ангеловиќ, раководител на Одделот за управи работи.

  Се претпоставува дека само околу 10 отсто од возачите не ги замениле возачките дозволи, и мал дел од нив ќе го испуштат рокот кој трае до 1 октомври.