×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Општинaта ќе менаџира со државното градежно земјиште

  19.08.2012 08:14 | KumanovoNews

   Општина Куманово во иднина сама ќе менаџира со државното градежно неизградено земјиште, одлучи Владата . Во пакет со Куманово државното неизградено градежното земјиште го доби и општина Охрид.

  Општинaта ќе менаџира со државното градежно земјиште

  Со оваа одлука се потврдува дека Владата на Република Македонија работи објективно и транспарентно, врз основа на законските прописи и со тоа паѓаат во вода обвинувањата на опозицијата дека определени процеси се блокираат на партиска основа, изјави министерот за транспорт и врски Миле  Јанакиески.

  Услов општините да управуваат со градежно земјиште предвидува, е да имаат  развиено и усвоено годишна програма за управување со земјиштето, минимален број лиценцирани општински службеници, воспоставен систем за електронско наддавање и комисија за таа намена.

  Заедно со Куманово и Охрид до сега овие услови ги исполнуваат вкупно 39 општини.