×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Стечаен управник проневерил пари

  02.03.2010 12:17 | KumanovoNews

   Кумановската полиција поднесе кривична пријава против Т.П.(58) од Скопје, стечаен управник на печатница, книговезница и картонажа „Просвета“ АД Куманово во стечај за сторени кривични дела „проневера во службата“ и „фалсификување или уништување на деловни книги“.

  Стечаен управник проневерил пари

   Во период од 2005 до 2007 година, пријавениот без дозвола на стечајниот совет, потпишал повеќе налози за исплата на готовина на негово име и на неговиот возач, при што од благајната на друштвото подигнал парични средства, што дел ги вратил, а износот од 713.000 денари противправно го присвоил за себе.