×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ВМРО-ДПМНЕ: Само „Хуљуси-комерц„ врти милионски бизниси во градот

  09.04.2012 13:36 | KumanovoNews

   Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска го прашаа градоначалникот Зоран Дамјановски, по кои критериуми исклучиво фирмата „Хуљуси-комерц„ добива бизниси во Општината, вредни десетици милиони денари.

  ВМРО-ДПМНЕ: Само „Хуљуси-комерц„ врти милионски бизниси во градот

  Од партијата излегоа со информација дека минатат година од вкупно 29,5 милиони денари за изградба и реконструкција улиците, на „Хуљуси комерц„ му се исплатени 16,2 милиони денари или 55 одсто од вкупните средства.

  Од извршената работа на терен може да се забележи дека и она малку што се гради во Куманово е неквалитетно, и за кратко време пропаѓа. Било да се работи за реконструкција на улица, обична закрпа на некое сокаче или било кој градежен зафат.Истата фирма е постојано задолжена за летно и зимско одржување на улиците, иако градот е постојано блокиран од снег. Пари се одлеваат на сметка на оваа фирма , а граѓаните не ја добиваат услугата. Сето ова говори дека се работи за сомнителни бизниси од кој некој дебело се офајдува- обвини советникот Стефан Трајановски.

  Тој тврди дека и државниот ревизорски извештај покажал дека во Општината има нетранспарентно водење и кршење на тендерските постапки. Таму било посочено дека основен критериум за најповолен понудувач е ставен краткиот рок на изведбата, кој обично се пробивал, а немало казнени мерки за пречекорување на роковите. Првично договорената цена се зголемувала за 20-30 одсто со анекс договори, без писмен доказ зошто доаѓа до зголемување на работата и без согласност на инвеститорот.