×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Жените од СДСМ го прославија јубилејот во Пелинце

  17.09.2012 08:28 | KumanovoNews

   Со слоганот “Убави како рози, силни како тупаница“ , жените од СДСМ вчера ја прославиа десет годишнината од основањето на Клубот на жени во нивната партија.

  Жените од СДСМ го прославија јубилејот во Пелинце

  По повод десетгодишниот јубилеј во кружната сала на Комитет на жените им се обратија Драгица Велковска, координатор на КЖ на СДСМ Куманово, потпретседателката на СДСМ Ана Павловска Данева, Елеонора Петровска Митевска прва координаторка на КЖ на СДСМ и Цветанка Ласкова која сега ги предводи жените од оваа партија. Жените порачаа дека треба да се изборат за повеќе градоначалнички позиции. При тоа кажаа дека над 30 отсто од членството во партиите отпаѓа на женската популација.

  Прославата продолжи во Меморијалниот центар Пелинце. Жените ги поздрави градоначалникот Зоран Дамјановски. На пикникот имаше над 350 жени, гости од ИЕ 1 и ИЕ 2.