×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • КК „Куманово“ ќе се натпреварува во Втората лига, средства ќе обезбедат спонзори

  11.08.2023 10:44 | Оливера Пешевска

  Довчерашниот прволигаш, кошаркарскиот клуб „Куманово“ започна со подготовките за новата сезона за натпреварувањата во Втората лига.

  КК „Куманово“ ќе се натпреварува во Втората лига, средства ќе обезбедат спонзори Фото: Screenshot - Youtube

  Средствата за работа на клубот ќе се обезбедат од спонзорства, а се очекува да се реализира и ваучерот доделен од Агенцијата за млади и спорт за 2023 година.

  „Костурот на екипата ќе го сочинуваат играчи кои и минатат сезона настапуваа за КК „Куманово“, а на првиот тим ќе се придружат неколку кошаркари од младинските екипи. Деновиве се очекува реализација на ваучерот доделен на клубот од Агенцијата за млади и спорт, но и настапите во понизок ранг на натпреварување не го оптоваруваат клубот со трошоци во толкава мера како прволигашкиот статус. Затоа без проблем ќе опстанеме на првенството и со сите сили ќе се обидеме да се вратиме во елитното прволигашко друштво“, вели претседателот на клубот Виктор Божиновски.

  Одлуката да продолжат да се борат, наместо како што некои понадеваа и посакуваа да се угаси клубот, уследила по неколкуте состаноци со спонзорите.

  „Бидејќи во финансиската конструкција не се предвидени средства од Општината, секоја помош е добредојдена.  Добро е што Куманово ќе има 2 клуба кои ќе претендираат на влез или враќање во Првата лига“, додава Божиновски.

  „Куманово“ испадна од прва лига откако западна во големи финансиски проблеми, меѓудругото и поради тоа што Општина Куманово не сакаше да ги уплати парите на клубот кои се предвидени со програмата на Советот на Општина Куманово. 

  Поради неисплатените обврски и плати, како и лошите услови за тренирање, играчите неколкупати се обраќаа до јавноста и бараа помош, но тоа не даде резултати.

  КК Куманово од 2009 година па наваму на два пати беше вице - шампион на Македонија, играше финалето на Купот и финале на Балканска лига. Овој клуб беше гордоста на Куманово и на љубителите на кошарката, кој ја полнеше спортската сала до последното место.