Бране Петрушевски

За една елка и еден град

Бране Петрушевски

Месец февруари... Се шетам на плоштадот како секој ден и гледам - елка. Тажна, искривена, полунакитена елка. Се запрашав - зошто уште стои таму? И ми текна! Стои таму за на оние на кои уште не им е јасно сликовито да им покаже колку нивниот...

Емилија Петровиќ - Кукуњавска

Образование во време на корона

Емилија Петровиќ - Кукуњавска

После многу години поминати во образование го преживувам моментот кога почетокот на школската година не носи радост и сфатив дека всушност јас и моите колеги би биле најсреќни од први септември да бидеме во училница, помеѓу нашите ученици.

Она што се случи во месец март, пандемија...

Елизабета Секирарска

Паралелни корона светови

Елизабета Секирарска

И ете. Заврши полицискиот час, а слободата по која толку многу копнеевме (би рекла, како навистина да ја немавме), конечно ни се врати. Можеме да излеземе од сопствените затвори кога сакаме,  да седнеме на кафе по веќе отворените кафулиња и да се дружиме меѓусебно како...

Сашо Тодоровски

Лајк за културата

Сашо Тодоровски

Периодов кој помина и оној кој следи ќе биде тежок за културата, но само доколку останеме пасивни и не се обидеме да се приспособиме на новонастанатата состојба предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Во светот, претходно имало многу слични состојби, но сепак оваа е нешто поинаку и...

Даниел Стојчевски

Заедно до почиста животна средина

Даниел Стојчевски

Зачувувањето на животната средина е од витално значење и опстанок на нашиот град. Куманово е град кој има реална потреба од повеќе зеленило и зелени површини, се` со цел да се ублажи состојбата во која се наоѓа во последните години. Се стремиме да живееме и...

Виктор Божиновски

Белешки за еден скандал

Виктор Божиновски

„Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер (ова јас го кажувам без извинување), да ја срушат оваа Влада. Ова премиерот Заев го кажа пред неколку месеци, без во тој момент да ја знаеме „магнитудата“ на случајот „РЕКЕТ“, освен она што го...

Бране Петрушевски

Пола мандат на Димитриевски или вака веќе не иде...

Бране Петрушевски

Во недоумица сум зошто отчетот за двегодишното (не)работење на кумановскиот градоначалник помина некако тивко, незабележително и слабо коментирано во кумановската јавност!? Дали поради фактот што „градскиот татко“ реално немаше многу со што да се пофали или пак, поради тоа што само после две години власт...

Ивица Алексовски

БЛАГОРОДНИЧКА ГЕНЕРАЦИЈА

Ивица Алексовски

Непреод и небидие. Непокор и распетија. Со такви тули, Анте Поповски ги соѕидал поетските палати во зората на шеесеттите кога македонското социјалистичко општество свртува кон интензивната индустријализација. Современото творештво пулсира со духот на времето и таму врежува трајна благодарност кон воените генерации кои, на дваесетина...

Милош Стаменковиќ

Министер од Данска

Милош Стаменковиќ

Реконструкцијата на Владата наиде на стотици коментари, од фалење на партиски послушници, преку ботови до хејтери и експерти. Најконтравезна одлука е смената на министерот за финансии и назначување на Зоран Заев, која се соочи со лавина негодувања и оспорувања.

Заев, сите мои очекувања, од промената на...

Сашо Тодоровски

Куманово сака култура

Сашо Тодоровски

Кумановци отсекогаш сакале и сакаат култура, културни настани и се што е поврзано со културното живеење во нашиот град. Тоа го покажува и нашето минато, тоа го покажуваат и успешните настани со кои Куманово како град се гордеел и пред триесет и четириесет години, со...

Ивица Алексовски

МорбиЛно морбиДно

Ивица Алексовски

Податочното пребарување низ расположливата електронска литература фокусирано на македонската здравствена стратегија во совладувањето на актуелната епидемија на морбили, случајно ме пренасочи на една траорна статистика од декември 1961 година.

Угледниот кумановски лекар, д-р Драги Караџински, за шестиот број од првата година на култниот Наш весник...

Митко Бојмацалиев

Лажен патриотизам - лажни вести

Митко Бојмацалиев

Една деценија народот беше заложник на скапо платен лажен патриотизам. Една деценија ни се продаваше ветер и магла под плаштот дека се што се прави во државата е патриотизам и без него нема да не биде. Не убедуваа ако не го поддржиме нивниот  патриотизам ќе...

Милош Стаменковиќ

БЕЛА ЛАЃА

Милош Стаменковиќ

Во 2006. година се појави телевизиска серија „Бела лаѓа“ според сценарио на брилијантниот Синиша Павиќ. Хумор, сатира и забава на широките народни маси, за жал, многу брзо стана реалност на Балканот. Во една од епизодите слушаме интересен дијалог помеѓу Пањковиќ и Среќко Шоиќ:

„Али шефе, то...

Сашо Тодоровски

Простор за култура

Сашо Тодоровски

Деновиве Куманово ја доби можноста да биде град на култура за 2019 година. Настан со кој градот би требало да ја покаже и својата поинаква страна, дека знае може и умее да органзиира културни случувања. Бидејќи учествував во изготвувањето на понудата со која аплициравме можам...

Ивица Алексовски

ЗАДУШНИЦА ИЛИ МАСКЕНБАЛ НА ЖИВИТЕ?!

Ивица Алексовски

Глетката – ден после задушните саботи на Градските гробишта потсетува на сцена од хорор филм. Лековерните би помислиле дека е вистинито празноверието цврсто вкоренето во кумановската танатолошка традиција коешто вели дека во овие денови упокоените браќа и сестри во Христа наводно на чудесен начин „стануваат...

Милош Стаменковиќ

ШЕКСПИР НА ТРАКТОР

Милош Стаменковиќ

Во периодот кога започнувале подготовките за спроведување на воената операција „Морски лав“ - инвазија на германската војска на Британија, во Долниот дом во Лондон се одржала вонредна седница на Парламентот. Кога првиот лорд на Адмиралитетот, Винстон Черчил, ги предочил сите недостатоци со кои се соочувала...