Митко Бојмацалиев

Со пенкало заокружуваме дека сме признаени од сите како МАКЕДОНЦИ!

Митко Бојмацалиев

Кампањата непочната а почната, вистината не кажана а веќе превртена, договор не прочитан а толкуван од сите како прочитан.

Како народ и во минатото сме носеле добри и лоши одлуки притиснати од една или друга пропаганда, но не можеме тој луксуз и сега да си...

Милош Стаменковиќ

Канделабра

Милош Стаменковиќ

Конечно ВМРО-ДПМНЕ во Куманово направи одличен маркетинг на социјалните мрежи. Канделабра со специјална дополнителна опрема, доведе до наплив на креативност кај опозицијата.

Следниот ден, на плоштадот Маршал Тито, видов и скршена канделабра. Положена во хоризонтална положба. Без никакво сомнение овој нов феномен станува проблем, од прва...

Виктор Божиновски

Нашиот и вашиот Илинден

Виктор Божиновски

Дефинитивно, оние 11 години владеење на Груевски ментално и интелектуално „осакатија“ еден дел од македонскиот народ. Завчера, гледајќи го срамното „покривање“ на прославата на Илинден од страна на јавниот сервис Македонската радио-телевизија, и подоцна, гледајќи што всушност се случувало во Крушево а што не...

Ивица Алексовски

ЖЕЛАТИН-ДЕМОКРАТИЈА

Ивица Алексовски

Кумановскиот говорен контекст му налага на вистинскиот кумановец да не прави драма ако од свој човек, наместо срдечен поздрав, првин прими срдечна пцовка.

Луѓето отстрана шокирано и погрешно го разбираат овој уникатен атрибут на приватниот говор како обичен простаклак и многу подоцна ја сфаќаат слоевитоста на...

Даниел Стојчевски

Можност за сите!

Даниел Стојчевски

Да напаѓаме политики кои сега се водат, а да браниме една поранешна политичка врхушка со целосно корумпирана власт e во најмала рака некоректно.

Политичка врхушка која ја доведе Македонија на апарати за дишење. Врхушка, која ја стави Македонија на црната листа на сите меѓународни релевантни истражувања...

Бране Петрушевски

Ќе се извини ли СДСМ на кумановци???

Бране Петрушевски

Живееме во време кога државата, ама буквално, ни тоне на секој можен план. Нарушено ни е она есенцијално, најсуштинско и егзистенционално чувство што постои во секој еден човек, а тоа е чувството на безбедност. Десетина убиства, случени среде бел ден, остануваат неразјаснети, а власта преку...

Митко Бојмацалиев

Стравот од правдата кај некои ја убива желбата за ЕУ и НАТО

Митко Бојмацалиев

Различните искажани ставови, различните видувања на иднината на државата, искажување на незадоволство за одредени одлуки се богатството на секое демократско општество.

Само преку различни ставови и фер борба на двете страни ќе ги носиме правилните одлуки за нашата иднина. Но, дали во пракса е така?...

Дејан Ристов

Македонија е нашиот дом

Дејан Ристов

На 17 јуни 2018 година, во преспанското село Нивици, на грчка територија, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас, го потпишаат долго најавуваниот договор помеѓу двете држави што би требало да стави крај на 26 годишната блокада на Македонија...

Бране Петрушевски

100-те дена од Максовиот „живот за сите“ во Куманово

Бране Петрушевски

„Медениот месец“ на Максим Димитриевски заврши. Поминаа повеќе од сто дена во кои градоначалникот успеа да испарадира секаде каде што ќе стигнеше. Па така, успешно прославуваше кинески нови години и отмено доделуваше награди на одгледувачи на галеби. Како што доликува на еден градоначалник се среќаваше...

Сашо Тодоровски

СТОП за говорот на омраза!

Сашо Тодоровски

Деновиве сме сведоци на едн црвен аларм кој е вклучен, и вжештување на социјалните мрежи до максимум кои служат како поле за пресметка во политичките настани.Говор на омраза и разноразни злонамерни коментари.

Говорот на омраза измиантиве неколку години е длабоко присутен во нашево општество и за...

Дејан Ристов

Зошто Владимир Ѓорчев е најдобриот избор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ?

Дејан Ристов

Остануваат уште неколку дена до  Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ, кој со одлука на централниот комитет е закажан за 22-23 декември, 2017 година во Валандово.Како членови на ВМРО-ДПМНЕ  се наоѓаме во многу тежок период, полн со потреси,  состојба на тотално срушен морал како последица на повеќегодишно кризирање...

Виктор Божиновски

Да „брмчевте“ 1% изминатите 11 години колку што „брмчите“ последниве неколку месеци, до сега ќе бевме на Марс!

Виктор Божиновски

Овој наслов не е моја "измишљотина" туку позајмен статус од Фејсбук од една моја драга пријателка, една реченица која во суштина ја погодува ситуацијата во Македонија пред и после формирањето на новата Влада. Имено, навистина, во изминатите неколку месеци има толку многу, најблаго речено,...

Бране Петрушевски

Критикувам значи постојам

Бране Петрушевски

Константно унапредување на општеството е или барем треба да биде основната или суштинската поента на „владеењето“, односно спроведувањето на одредени политики, носењето на одлуки во име на други или управувањето со заедничките ресурси. Затоа „владеењето“ треба и мора да биде подложно на секојдневна реална и...

м-р Бранко Арсовски

ПАТНИ ТРОШОЦИ

м-р Бранко Арсовски

Во дневното издание на  “Слободен Печат” од 16.11.2017, прочитав некои податоци за наплатените патни трошоци од актуелните пратеници во Парламентот на Република Македонија изнесени од еден граѓански активист. Од неговото искажување се гледа дека патните трошоци на пратениците за еден месец достигнуваат дури и до...

Столе Божиновски

Каков градоначалник нејќам!

Столе Божиновски

Изминатите денoви на ова место имав прилика да си кажам каков градоначалник сакам кога веќе на 15 октомври ми се дава можност да бирам. Ветив дека во наредната прилика на истово место ќе кажам КАКОВ ГРАДОНАЧАЛНИК НЕЈЌАМ. Пааа, нејќам политичар во принцип, а згора градоначалник...

Столе Божиновски

Каков градоначалник сакам

Столе Божиновски

Па, таков што ќе ми купи едно рало зимски чевли! Мутлак не е голем арч за него. Се шегувам.. А сериозно, што сакам од новиот градоначалник. Прво, да почне да работи во правец Куманово да заличи на пристојно и пријатно место за живеење: зеленило,...